Norma PN-ISO 9836 precyzuje sposób obliczania powierzchni budynków. Jest podstawą dokumentacji projektowej i oceny nieruchomości. Zrozumienie jej zasad jest kluczowe dla inwestorów i deweloperów w Polsce.

Czym Jest Norma PN-ISO 9836 i Dlaczego Jest Ważna?

Norma PN-ISO 9836 określa zasady pomiaru powierzchni i kubatury budynków. Dokument ustala wskaźniki powierzchniowe i kubaturowe. Jest to standard stosowany w polskim budownictwie. Norma weszła w życie 1 stycznia 1998 roku. 29 kwietnia 2012 roku norma stała się obligatoryjna. Norma jest obowiązująca przy wszystkich nowych projektach budowlanych w Polsce. Dokument przeznaczony jest do stosowania przy opracowywaniu wymagań technicznych. Służy też do sporządzania dokumentacji technicznej. Pomaga w ocenie właściwości budynku. Norma ta stanowi podstawę przy inwentaryzacjach architektoniczno – budowlanych.

Definicje Podstawowych Powierzchni Według Normy

Norma PN-ISO 9836 definiuje różne rodzaje powierzchni. Każdy typ powierzchni ma swoje zastosowanie. Zrozumienie definicji jest bardzo ważne.

Powierzchnia kondygnacji netto

Powierzchnia kondygnacji netto to pole powierzchni ograniczone przez wewnętrzne lico przegród zewnętrznych. Mierzy się ją na poziomie podłogi. Powierzchnię pod ścianami działowymi przeznaczonymi do demontażu wlicza się do powierzchni kondygnacji netto. Pomiar należy wykonać po podłodze. Pomija się przy tym cokoły i listwy przypodłogowe.

Powierzchnia użytkowa

Powierzchnia użytkowa to część powierzchni netto. Odpowiada celom zgodnym z przeznaczeniem budynku. Jest to istotny parametr lokalu mieszkalnego. Powierzchnia użytkowa jest częścią powierzchni kondygnacji netto.

„Powierzchnia użytkowa jest to część powierzchni netto, która odpowiada celom zgodnym z przeznaczeniem i funkcją budynku.”

Nabywcy nie chcą płacić za metraż, którego nie mogą wykorzystać.

Zobacz też:  Norma ISO 9002: Historia, znaczenie i aktualne standardy jakości

Powierzchnia usługowa

Powierzchnia usługowa to część powierzchni netto. Służy do świadczenia usług. Obejmuje na przykład pomieszczenia biurowe w budynku usługowym.

Powierzchnia ruchu

Powierzchnia ruchu to część powierzchni netto. Służy do komunikacji wewnątrz budynku. Zaliczamy do niej korytarze, klatki schodowe i hole.

Powierzchnia konstrukcji

Powierzchnia konstrukcji to pole powierzchni elementów konstrukcyjnych. Obejmuje ściany nośne i słupy. Mierzy się ją w poziomie podłogi.

Powierzchnia całkowita

Powierzchnia całkowita to suma powierzchni wszystkich kondygnacji. Obejmuje powierzchnie netto, konstrukcji i zewnętrznych przegród. Oblicza się ją po obrysie zewnętrznym budynku.

„Norma PN ISO 9836 – powierzchnia całkowita budynku”

jest ważnym zagadnieniem.

Powierzchnia ze względu na stopień przykrycia

Norma rozróżnia powierzchnie w zależności od stopnia ich przykrycia. Dotyczy to na przykład balkonów, tarasów czy loggii. Sposób ich wliczania do powierzchni zależy od normy i przepisów.

Ewolucja Normy PN-ISO 9836: Zmiany i Kontrowersje

Norma PN-ISO 9836 przeszła kilka zmian. Pierwotna wersja to PN-ISO 9836:1997. Norma PN ISO 9836:1997 została wycofana w grudniu 2015 roku. Zastąpił ją standard PN ISO 9836:2015. Norma PN ISO 9836:2015 zawiera zmiany dotyczące zagadnienia powierzchni użytkowej. W ostatnich latach pojawiły się wątpliwości dotyczące wliczania powierzchni pod ściankami działowymi.

„Powierzchnię pod ścianami działowymi przeznaczonymi do demontażu wlicza się do powierzchni kondygnacji netto.”

Norma PN-ISO 9836:2015-12 została ogłoszona 11 września 2020 r. Rozporządzenie weszło w życie 19.09.2020 r. Norma PN-ISO 9836:2015-12 zastępuje normę PN-ISO 9836:1997.

„Norma PN-ISO 9836:2015-12 jest szalenie nieprecyzyjna.”

Norma PN-ISO 9836:2022-07 ukazała się 18 lipca 2022 roku. Ta wersja zastępuje normę z 2015 roku. Zmiany w normie wpływają na obliczenia powierzchni.

„W mojej opinii największa ilość zmian dotyczy zagadnienia powierzchni użytkowej.”

– Adrian Hołub, Geodetic Board Member. Deweloperzy muszą dostosować się do nowych zasad pomiaru powierzchni.

Zobacz też:  Rury bezszwowe ze stali nierdzewnej – Niezawodne rozwiązania dla przemysłu

Zasady Pomiaru Powierzchni Zgodnie z Normą

Prawidłowy pomiar powierzchni wymaga precyzji. Norma PN-ISO 9836 podaje jasne wytyczne. Zaleca się mierzenie powierzchni w świetle wyprawionych ścian. Pomiar należy wykonać po podłodze. Pomija się cokoły i listwy przypodłogowe. Dokładność pomiaru wynosi 1 cm. Pole powierzchni podaje się z dokładnością do 0,01 m². Zasady przeprowadzania pomiarów stosowane są w trzech podejściach. Dokument ustala zasady obliczania wskaźników powierzchniowych. Norma określa sposób mierzenia różnych powierzchni w budynkach.

  • Zaleca się mierzenie powierzchni w świetle wyprawionych ścian.
  • Pomiar należy wykonać po podłodze, pomijając cokoły i listwy.
DOKLADNOSC POMIARU

Dokładność pomiaru i pola powierzchni według normy.

Znaczenie Normy w Praktyce Deweloperskiej i Prawnej

Norma PN-ISO 9836 ma duże znaczenie praktyczne. Jest podstawą w relacjach deweloper-nabywca. Deweloperzy powinni w umowach deweloperskich jasno określać. Powinni precyzować, jak powierzchnia użytkowa jest wyliczana. Coraz więcej nabywców jest świadomych różnic w wyliczaniu powierzchni użytkowej.

„Na rzutach mieszkań nie warto „rozdrabniać się” na powierzchnię pomocniczą i podstawową.”

Norma jest powiązana z przepisami prawa.

„Norma ta stanowi podstawę przy inwentaryzacjach architektoniczno – budowlanych.”

Wpływa na wskaźniki urbanistyczne. Wskaźnik intensywności zabudowy (WIZ) zależy od powierzchni. Norma ma związek z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Jest też powiązana z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Inne powiązane akty to Ustawa o normalizacji z 1993 r. Rozporządzenie z 2012 r. dotyczy zakresu projektu budowlanego. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 2020 r. wprowadziło nowe zasady. Zaleca się wykonywanie audytów w firmach deweloperskich. Pomagają one w dostosowaniu do normy.

Porównanie z Międzynarodowymi Standardami

Norma PN-ISO 9836 to polski standard. Istnieją też międzynarodowe normy pomiaru powierzchni. Należą do nich standardy BOMA, GIF, TEGOVA, RICS. Norma PN-ISO 9836 jest zgodna z normą międzynarodową ISO 9836:2017. Polska wersja wprowadzono jako identyczna z ISO. Znajomość różnych standardów jest ważna. W Polsce obowiązuje PN-ISO 9836.

Pytania i Odpowiedzi o Normie PN-ISO 9836

Czy Norma PN-ISO 9836 jest obowiązkowa w Polsce?

Tak, Norma PN-ISO 9836 stała się obligatoryjna w budownictwie w 2012 roku. Jest wymagana przy nowych projektach budowlanych.

Która wersja Normy PN-ISO 9836 obecnie obowiązuje?

Obecnie obowiązuje Norma PN-ISO 9836:2022-07. Zastąpiła ona poprzednie wersje z 2015 i 1997 roku.

Jak mierzy się powierzchnię użytkową według normy?

Powierzchnię użytkową mierzy się w świetle wyprawionych ścian. Pomiar wykonuje się po podłodze. Pomija się cokoły i listwy przypodłogowe.

Czy powierzchnia pod ściankami działowymi wlicza się do powierzchni użytkowej?

Według normy PN-ISO 9836 powierzchnię pod ścianami działowymi przeznaczonymi do demontażu wlicza się do powierzchni kondygnacji netto. Zapisy normy dotyczące powierzchni użytkowej budziły w przeszłości wątpliwości.

Dlaczego precyzyjne określenie powierzchni w umowie deweloperskiej jest ważne?

Jasne określenie metody pomiaru powierzchni chroni nabywców. Zapewnia, że płacą za faktyczny, użyteczny metraż lokalu. Unika się sporów dotyczących metrażu.

Zobacz także:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *