Badania penetracyjne

badania penetracyjne

Badania penetracyjne są nieocenionym narzędziem w wielu sektorach przemysłu. Od lat firma NAVITEST dostarcza usługi w tej dziedzinie, zapewniając swoim klientom dokładne i rzetelne informacje o stanie badanych materiałów czy konstrukcji. To ważne, zwłaszcza w kontekście monitorowania procesów produkcji i utrzymania infrastruktury na wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Badania penetracyjne: na czym polega ta metoda?

Badania penetracyjne, inaczej PT (Penetrant Testing), to jedna z technik badań nieniszczących. Swoją nazwę zawdzięcza używaniu specjalnego płynu – penetrantu, który pozwala na wykrywanie mikroskopijnych pęknięć, szczelin, porów lub innych defektów na powierzchni badanego materiału.

Zastosowanie badań penetracyjnych

Badania penetracyjne są niezwykle efektywne w wykrywaniu defektów powierzchniowych, jak pęknięcia czy porowatość, w wielu typach materiałów – od metali, poprzez tworzywa sztuczne, aż po ceramikę. Firma NAVITEST, specjalizująca się w badaniach nieniszczących, wykorzystuje tę technikę w wielu zastosowaniach, od kontroli jakości w procesach produkcyjnych, po inspekcję i utrzymanie różnych typów konstrukcji.

Badania penetracyjne spoin: dlaczego są tak ważne?

Badanie penetracyjne spoin to nieodzowny element kontroli jakości w produkcji, zwłaszcza w takich sektorach jak budowa maszyn, konstrukcje stalowe czy przemysł lotniczy i motoryzacyjny. To właśnie dzięki tej technice możliwe jest wykrycie niedoskonałości, które mogłyby prowadzić do awarii i zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Jak przebiega badanie penetracyjne?

W pierwszej kolejności na czystą i osuszona powierzchnię nakłada się ciekły penetrant. W zależności od rodzaju penetrantu i jego metody aplikacji, pozwala się mu na “przeniknięcie” do ewentualnych defektów. Po upływie odpowiedniego czasu, nadmiar penetrantu jest usuwany, a powierzchnia pokrywana jest tzw. emulgatorem lub rozwijaczem. Ten etap pozwala na “wydobycie” penetrantu z defektów, co umożliwia ich wykrycie.

Zobacz też:  ISO 27018 - Standard Bezpieczeństwa Danych Osobowych w Chmurze

Badania penetracyjne z NAVITEST

Firma NAVITEST to ekspert w dziedzinie badań nieniszczących, w tym badań penetracyjnych. Dzięki doświadczeniu i profesjonalizmowi zespołu, możliwe jest precyzyjne określenie stanu badanych materiałów i struktur. Wysoka jakość usług i dbałość o najwyższe standardy to cechy, które wyróżniają NAVITEST na rynku.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty badań penetracyjnych oraz innych usług z zakresu badań nieniszczących. Zapewniamy profesjonalizm, precyzję i pełne zadowolenie z oferowanych usług.

Materiał partneraZobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też